BASIN AÇIKLAMASI(06.03.2014)

BASIN AÇIKLAMASI
(6 Mart 2014)

Bugün bir gazete köşesinde, “Sınav Skandalının Perde Arkası” başlıklı yazıda, belirtilen durum incelenmiş ve tamamen hayal ürünü, bir senaryoya dayalı yalan ve yanıltıcı bir olay olduğu görülmüştür. Bu yazı, iki milyon gencimizin hazırlık yaptığı sınav öncesinde ve en hassas oldukları bir zamanda kamuoyunda infial uyandıracak şekilde, Kurumumuzu da itham suretiyle sorumsuzca ve ahlaksızca kaleme alınmıştır.

ÖSYM, 5 Ekim 2010 günü yayınladığı “Sınav Güvenlik Tedbirleri” ile ve arkasından yürürlüğe giren 6114 sayılı kanun ve 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Adayların Ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” ile hiç bir adayı nüfus cüzdanı (veya pasaport) ve Sınava Giriş Belgesi olmadan sınava almamaktadır. Hiç bir aday, bilgisayar tarafından rastgele biçimde belirlenmiş ve önceden bildirilmiş sınav salonunun dışında sınava alınamaz ve alınmamıştır. Söz konusu sınavda ve sınav binasında yazarın hayal ürünü olarak belirttiği gibi bir olay gerçekleşmemiştir.  Adı geçen sınav binasında, tek başına sınava alınan aday olmamıştır.

ÖSYM’nin sınav güvenliği için geliştirdiği ve büyük bir gururla ve başarı ile uygulamakta olduğu, sınava katılan her adaya sadece kendi bilgisinin karşılığını vermeyi teminat altına alan ve haksız kazanımların önüne geçmiş olan “Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı” ile hangi soru kitapçığının hangi adaya verileceği sadece aday salonda iken belli olmaktadır. Bu nedenle söz konusu hayal ürünü olayın gerçekleşmesi kesinlikle mümkün değildir. Öte yandan söz konusu okulda bahse konu sınavda yüksek başarı göstermiş bir aday söz konusu olmamıştır.

2014-YGS öncesi böylesi provokatif ve asılsız, kurgu haberlerin paylaşılması sadece toplum huzurunu bozan unsurlardır ve yazar hakkında, yalan haber yazma, ÖSYM’nin kurumsal güveni zedeleme ve toplum huzurunu bozma girişimlerinden dolayı gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 
ÖSYM MOBİL UYGULAMALARI

ÖSYM Aday İşlemleri

Mobil Uygulaması

Adaylarımıza yönelik geliştirilen yeni ÖSYM Mobil uygulaması ile Aday İşlemleri Sistemindeki https://ais.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM AİS Uygulaması Google Play ÖSYM AİS Uygulaması

ÖSYM Görevli İşlemleri

Mobil Uygulaması

Görevlilerimize yönelik geliştirilen yeni ÖSYM GİS Mobil uygulaması ile Görevli İşlemleri Sistemindeki https://gis.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM GİS Mobil Uygulaması Google Play ÖSYM GİS Mobil Uygulaması