ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

4. YABANCI DİL SINAVI

4.1. YDS İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Yabancı dil ve edebiyatları, bu dillerin öğretmenlik programları ve bazı turist rehberliği ile ilgili yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların 1999-ÖSS’ye başvurmaları ve 2 Mayıs 1999 tarihinde yapılacak olan 1999-ÖSS’ye girmeleri zorunludur. Bu adaylar ayrıca Yabancı Dil Sınavı (YDS)’ye de girmek zorundadırlar. Hangi yükseköğretim programlarının dil puanıyla öğrenci alacakları bu kılavuzda Tablo-4’te gösterilmiştir.

YDS Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacaktır. Bu testlerde kelime bilgisi ve dil bilgisi, Türkçe’den yabancı dile yabancı dilden Türkçe’ye çeviri ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular bulunacaktır (Tablo-1.B).

Yabancı dil testinin Almanca, Fransızca ve İngilizce bölümlerinde yer alan soruların cevap anahtarları birbirinden farklıdır. Adaylar, sınav yabancı dilini, Cevap Kâğıdında cevaplama alanının üst kısmında yer alan “SINAV YABANCI DİLİ” alanına işaretleyecekler ve bu dildeki soruları cevaplayacaklardır. Sınav yabancı dilini işaretlemeyen veya birden fazla yabancı dili işaretleyenlerin Yabancı Dil Puanı hesaplanmayacaktır. Yabancı Dil Testi, Öğrenci Seçme Sınavından iki hafta sonra 16 Mayıs 1999 Pazar günü devlet üniversitesi rektörlüklerinin bulunduğu 40 merkez ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Lefkoşa’da yapılacaktır.

1999-YDS’ye girmek isteyen adaylar Aday Bilgi Formunun 2.5.1.6., 2.5.1.7. ve 2.5.1.8. bölümlerini bu kılavuzdaki açıklamalara uygun olarak işaretlemiş olacaklarından bu adayların numaraları ÖSYM’ce bilgisayar ortamına aktarılmış olacaktır. Bu numaralar Türkiye İş Bankası şubelerine elektronik ortamda aktarılacak ve 1999-YDS’ye girmek isteyen adaylar sınav ücretlerini bu şubelere yatırabileceklerdir. YDS ücretini yatırmak isteyen adayların bu ücreti bankaya yatırabilmeleri için bankadaki görevliye ÖSYM numaralarını vermeleri ve yatırdıkları ücretin karşılığında bir dekont almaları yeterli olacaktır.

1999-YDS ücretinin Türkiye İş Bankası şubelerine yatırılmasının ilk günü 5 Nisan 1999 ve son günü 16 Nisan 1999’dur. 1999-YDS ücreti 10 000 000 TL’dir.

1999-YDS’ye girecek adaylara fotoğraflı sınava giriş ve kimlik belgeleri 21 Nisan 1999 tarihinden itibaren posta ile gönderilecektir. Sınav ücretini yatırmayan adayların sınava girmeleri mümkün değildir.

1999-YDS’nin sonuçları da adaylara 1999-ÖSS Sınav Sonuç Belgesi ile duyurulacaktır.

1999-YDS’ye giren adayların sınava giriş, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının geçerli sayılması ile ilgili bu kılavuzun 3. Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) başlığı altında yer alan tüm kurallara uymaları zorunludur. Bu yüzden bu adayların sınava girmeden önce bu kılavuzun 10-13. sayfalarını bir kez daha okumaları yararlı olacaktır.

1999-YDS’ye giren adayların yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri, tüm adaylarla birlikte merkezi olarak yapılacaktır. Dil puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercihleri arasında gösterebilmek için adayların ÖSS-DİL puanlarının 120,000 ve daha fazla olması gerekir

SINAV TAKVİMİ
ÖSYM MOBİL UYGULAMALARI

ÖSYM Aday İşlemleri

Mobil Uygulaması

Adaylarımıza yönelik geliştirilen yeni ÖSYM Mobil uygulaması ile Aday İşlemleri Sistemindeki https://ais.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM AİS Uygulaması Google Play ÖSYM AİS Uygulaması

ÖSYM Görevli İşlemleri

Mobil Uygulaması

Görevlilerimize yönelik geliştirilen yeni ÖSYM GİS Mobil uygulaması ile Görevli İşlemleri Sistemindeki https://gis.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM GİS Mobil Uygulaması Google Play ÖSYM GİS Mobil Uygulaması