ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

1. YÜKSEKÖĞRETİME ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI (ÖSS)

 

Yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmeleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanacak olan bir sınav ve yerleştirme sistemi ile yapılır. Sistemin genel adı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemidir (ÖSYS). Bu sınav ve merkezi yerleştirme sisteminin genel amacı yükseköğretim programlarına öğrenci seçmek ve yerleştirmektir. Bu sistemde genel olarak uygulanacak Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) ek olarak bir Yabancı Dil Sınavı da (YDS) uygulanır. ÖSS'den ayrı bir günde yapılacak olan bu sınava sadece dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adaylar katılır. YDS sonuçlarının katılması ile hesaplanacak olan ÖSS puanı, adayların yabancı dil ve edebiyatları, bu dillerin öğretmenlik programları ve bazı turist rehberliği programlarına yerleştirilmesinde kullanılır.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Teşkilâtına bağlı yükseköğretim programlarına öğrenci alınması ile ilgili işlemler yasal açıdan ÖSYS sisteminin dışındadır. Bu programlara öğrenci alınması, ilgili kurumların özel kanunlarında gösterilen usullere göre yapılır. İlgilenen adaylar, bu programlara girmek için 1999-ÖSYS'ye katılmaları gerekip gerekmediğini söz konusu kurumlardan öğrenebilirler.





SINAV TAKVİMİ
ÖSYM MOBİL UYGULAMALARI

ÖSYM Aday İşlemleri

Mobil Uygulaması

Adaylarımıza yönelik geliştirilen yeni ÖSYM Mobil uygulaması ile Aday İşlemleri Sistemindeki https://ais.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM AİS Uygulaması Google Play ÖSYM AİS Uygulaması

ÖSYM Görevli İşlemleri

Mobil Uygulaması

Görevlilerimize yönelik geliştirilen yeni ÖSYM GİS Mobil uygulaması ile Görevli İşlemleri Sistemindeki https://gis.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM GİS Mobil Uygulaması Google Play ÖSYM GİS Mobil Uygulaması