ÖSYM Personeli İle İlgili Yazılı ve Görsel Basında Yer Alan Haberler Hakkında Duyuru (23.02.2011)

BASIN DUYURUSU

(23 Şubat 2011)

ÖSYM Personeli İle İlgili Yazılı ve Görsel Basında Yer Alan Haberler Hakkında

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 1974 yılında yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlamak, uygulamak ve yerleştirme yapmak amacıyla kurulmuştur. Bu görevlere zaman içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yeni sınavların ve buna bağlı yerleştirme işlemlerinin yapılması da eklenmiştir. Merkez bugüne kadar da bu görevlerini sağlıklı ve güvenli bir şekilde yerine getirmiştir.

2010 yılında Merkez; 38 sınav ve bu sınavlara bağlı 21 yerleştirme işlemi yaparak milyonlarca insanımızın yaşamında etkili olmuştur. Sadece 2010 yılındaki sınav ve yerleştirmelere 9 milyon civarında aday katılmıştır. Bütün bu işlemler; soruların hazırlanması, sınava başvuruların alınması, sınavın uygulanması ve değerlendirmenin yapılması, adayların puanları, tercihleri ve programların/kadroların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilme işlemi ve adaylarla görüşmelerin, yazışmaların yapılması Merkezimizin tamamı 313 olan personelinin yoğun ve özenli çalışması sonucuyla gerçekleşmiştir. Kurum bu hizmetleri, gerek deneyimli personeli gerekse yeterli donanım ve yazılımları sayesinde aksama olmadan gerçekleştirmiştir.

Kurumumuz hakkındaki iddialar savcılığa intikal etmiştir. Yetkili Cumhuriyet Savcılığı araştırmalarını yapmaktadır ve pek çok bilgi ve belge hiç çekinilmeden kendilerine verilmiştir. Savcılık soruşturmasının bir an önce sonuçlandırılması kamuoyunun ve ondan daha fazla ÖSYM personelinin beklentisidir.

Unutulmamalıdır ÖSYM personeli, zorlu koşullarda yüksek sorumluluk duygusu ve sınırlı sayısıyla çalışmalarını, tüm yıl boyunca mesai saatleri içinde olduğu kadar mesai saatleri dışında da çok özverili bir şekilde yürütmüştür. Özellikle 2010 yılının son 3 ay içerisinde iptal ve erteleme nedeniyle yapılan sınavlar, soru hazırlamadan, sınavın uygulanıp değerlendirilmesi ve yerleştirme işlemine kadar çok kısa sürede yapılması zorunlu işler ile 2011 yılına hazırlıklar yine bu personel tarafından gerçekleştirilmiştir.

Asılsız haberlerle kurum ve kurum personeline karşı kamuoyunda güvensizlik ve tereddüt oluşturulmaktadır. Böylesine güvensiz ortamlar oluşturmanın hiç kimseye bir yararının dokunmayacağı herkes tarafından bilinmelidir.

ÖSYM personeli, kendisi ile ilgili üzücü, onurları zedeleyici haberler yapmada daha özenli olmaları hususunu değerli basın mensuplarımızın vicdanlarına bırakmaktadır.

Kamuoyuna duyurulur.

                                                                                                             ÖSYM BAŞKANLIĞI
ÖSYM MOBİL UYGULAMALARI YENİLENİYOR!

ÖSYM MOBİL

Aday İşlemleri Sistemi Mobil Uygulaması

Adaylarımıza yönelik geliştirilen yeni ÖSYM Mobil uygulaması ile Aday İşlemleri Sistemindeki (https://ais.osym.gov.tr) hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlamaktadır.

ÖSYM MOBİL'e yakında App Store ve Google Play'den erişilebilecektir.

Yakında!

ÖSYM GİS

Görevli İşlemleri Sistemi Mobil Uygulaması

Görevlilerimize yönelik geliştirilen yeni ÖSYM GİS Mobil uygulaması ile Görevli İşlemleri Sistemindeki (https://gis.osym.gov.tr) hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlamaktadır.

ÖSYM GİS'in erken erişim sürümüne App Store ve Google Play'den erişilebilir.

App Store ÖSYM GİS Mobil Uygulaması Google Play ÖSYM GİS Mobil Uygulaması