ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

BASIN DUYURUSU

(10.10.2006)

Yükseköğretim Programlarına 2.Ek Yerleştirme Kontenjanları

1. Yükseköğretim Kurulu kararı uyarınca 2006-2007 öğretim yılı için merkezi yerleştirme ile Ek yerleştirmede boş kalan ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2. bir ek yerleştirme yapılacaktır.

2. “2006-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına 2.Ek Yerleştirme Kılavuzu” 16 - 18 Ekim 2006 tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacaktır. Adaylar bu yerleştirme işlemi için ÖSYM’ye ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.

3. Tercih işlemi Başvuru Merkezi aracılığıyla (2,00 YTL karşılığında) veya kişisel olarak internet üzerinden 16 - 18 Ekim 2006 tarihleri arasında yapılacak ve bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

4. 2006-ÖSYS Merkezi ve Ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) 2.Ek Yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.2. Ek Yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2006-ÖSYS Merkezi ve Ek Yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecektir.

b) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo 4'deki lisans ve Tablo 3B’deki önlisans programlarını yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

5. 2006 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olan adaylar da 2006-ÖSYS 2.Ek Yerleştirmeye başvurabilirler.

6. 2.Ek Yerleştirme işlemleri, 2006-ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu, 2006-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2006-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

7. 2006-ÖSYS yükseköğretim programlarına 2.Ek Yerleştirme kontenjanları ile ilgili sayısal bilgiler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Önlisans ProgramlarıLisans ProgramlarıToplam
Devlet Üniversiteleri14.5988.14122.739
Vakıf Üniversiteleri3.0909.26812.358
KKTC Üniversiteleri1.1926.9668.158
Toplam18.88024.37543.255

Basınımız aracılığıyla kamuoyuna duyurulur.

Prof. Dr. A. Ünal Yarımağan

Başkan

SINAV TAKVİMİ
ÖSYM MOBİL UYGULAMALARI

ÖSYM Aday İşlemleri

Mobil Uygulaması

Adaylarımıza yönelik geliştirilen yeni ÖSYM Mobil uygulaması ile Aday İşlemleri Sistemindeki https://ais.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM AİS Uygulaması Google Play ÖSYM AİS Uygulaması

ÖSYM Görevli İşlemleri

Mobil Uygulaması

Görevlilerimize yönelik geliştirilen yeni ÖSYM GİS Mobil uygulaması ile Görevli İşlemleri Sistemindeki https://gis.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM GİS Mobil Uygulaması Google Play ÖSYM GİS Mobil Uygulaması