ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

Basın Duyurusu

(25 Temmuz 2005)

2005 Y-ÖSS Puanlarının dağılımı 2004 Y-ÖSS Puanlarının dağılımından doğal olarak farklı oluşmuştur. Bu nedenle 2005 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan en küçük puan ve yüzdelik dilimler değerlendirilirken adayların aşağıdaki açıklamaları dikkate almalarında yarar vardır.

1.   2004 ve 2005’deki  Y-ÖSS Puan dağılımlarında yığılımlı sayılar eşitlendiğinde, 2005 Y-ÖSS puanlarının 2004 Y-ÖSS puanlarından 2-6 puan daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun sonucu olarak da, yükseköğretim programlarının 2005 ÖSYS’deki En Küçük Puanlarının 2004 ÖSYS’deki En Küçük Puanlardan daha yüksek olması beklenmekte ve artış miktarının 2-6 puan dolaylarında olacağı tahmin edilmektedir.

2.      2005 yılında Y-ÖSS Puanı hesaplanan aday sayıları ile her yüzdelik dilimde yer alan aday sayıları 2004 yılındakilere göre farklılıklar göstermektedir. 2005 yılında Y-ÖSS puanı hesaplanan aday sayıları 2005-ÖSS Sınav Sonuç Belgesinin arka yüzünde yer almaktadır. 2004 yılında Y-ÖSS puanı hesaplanan aday sayıları ise 2005 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun 17. sayfasında verilmiştir. Adayların bu sayıları karşılaştırarak 2005 yılındaki yüzdelik dilimlerin 2004 yılındaki yüzdelik dilimlere göre ne yönde değiştiğini değerlendirmelerinde yarar vardır.

3.      2005 yılında özellikle 0,8 AOBP’li Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlıklı Y-ÖSS puanı hesaplanan aday sayıları 2004 yılındakilerden yaklaşık %10 daha büyük olmuştur. Bunun sonucu olarak da 2005 ÖSYS’de bu puanlarla ilgili her yüzdelik dilimde yer alan aday sayıları 2004 ÖSYS’dekilere göre yaklaşık %10 artmıştır. Bu nedenle puan türü Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlıklı olan yükseköğretim programlarının 2005 ÖSYS’de özellikle 0,8 AOBP’li yüzdelik dilimlerinin 2004 ÖSYS’dekilere göre yaklaşık % 10 daha küçük olması beklenmektedir. Buna göre örneğin 2004 ÖSYS’de 0,8 AOBP’li yüzdelik dilimi 20 olan bir yükseköğretim programının 2005 ÖSYS’deki yüzdelik dilimi 18 dolaylarında olabilecektir.

Tercihlerini yapan adayların bilgilerine sunulur.

Saygılarımla,
  Prof.Dr. Ünal Yarımağan
  Başkan

SINAV TAKVİMİ
ÖSYM MOBİL UYGULAMALARI

ÖSYM Aday İşlemleri

Mobil Uygulaması

Adaylarımıza yönelik geliştirilen yeni ÖSYM Mobil uygulaması ile Aday İşlemleri Sistemindeki https://ais.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM AİS Uygulaması Google Play ÖSYM AİS Uygulaması

ÖSYM Görevli İşlemleri

Mobil Uygulaması

Görevlilerimize yönelik geliştirilen yeni ÖSYM GİS Mobil uygulaması ile Görevli İşlemleri Sistemindeki https://gis.osym.gov.tr hizmetlere mobil cihazlardan daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

App Store ÖSYM GİS Mobil Uygulaması Google Play ÖSYM GİS Mobil Uygulaması